Beursverwachting komende week
Laatste update: 03-01-2026 14:00
De verwachting voor de beurzen in 2026
Oktober vorig jaar leek het mis te gaan met de beurzen. Iedereen van IMF, centrale banken en CEO’s van grote Amerikaanse banken enz. begonnen te waarschuwen voor hard dalende beurzen. De Fed greep echter in.
Het begon met kapitaal verschaffen via de REPO markt (direct aan banken). Via de REPO markt lenen banken elkaar met onderpand van hypotheken of obligaties geld.
Als veel banken geen geld meer aan elkaar kunnen of willen uitlenen klapt het financieel systeem (zoals in 2008). Toen in oktober 2025 de REPO markt begon op te drogen besloot de Fed om erger te voorkomen geld aan de REPO markt beschikbaar te stellen.
Op 31 oktober 2025 liep dat door de Fed via REPO verstrekte geld al op naar 50,35 miljard dollar per dag. Afgelopen week op 31 december op die dag al 74,6 miljard dollar door de Fed uitgeleend aan de banken via REPO.
Daarnaast per 1 december stoppen met het afbouwen van de balans en nog geen 2 weken later de geldpers weer aangezet om er Amerikaanse staatsobligaties mee te kopen. Tevens in december een verlaging van de rente (groot in het nieuws maar in feite de kleinste stap).
De combinatie van dat alles heeft erger voorkomen. De Fed heeft dus een vangnet onder de financiële markten gehangen. Het is de derde keer dat de Fed op deze manier ingrijpt.
De Fed deed dat door na de financiële crisis van 2008 de rente extreem laag te houden en de geldpers aan te zetten. Ook toen begin 2020 corona uitbrak kwam de Fed met enorme kapitaalinjecties.
Zowel na 2008 en gedurende 2020 kun je de Fed ingrepen als zeer succesvol zien. In beide gevallen heeft men erger voorkomen en de economie weer aan de praat gekregen.
Eind 2025 is nu de derde keer dat men met lagere rentes in combinatie met allerlei kapitaalinjecties in actie komt. Het verschil met vorige keren is wel dat men toen pas na forse beursdalingen in actie kwam.
Oktober 2025 greep men al in voordat beurzen hard begonnen te dalen (mijn verwachting was dat de Fed pas na een forse beursdaling zou ingrijpen). De Fed laat het blijkbaar niet meer toe dat beurzen fors dalen of yields op staatsobligaties te hard oplopen.
Op de achtergrond spelen daar denk ik ook andere belangen. De VS is met Rusland in onderhandeling om de oorlog in Oekraïne te stoppen en voeren een handelsoorlog met vele landen waaronder China. Dan is financiële problematiek in eigen huis zeer ongewenst.
Hoe dan ook de Fed is zeer actief geworden. Dat is de gamechanger waar ik als belegger nu rekening mee moet houden. Europese beurzen hebben die machtige hulp (nog) niet en deden het de afgelopen 2 maanden daarom ietsje minder. Maar meestal volgen ze die Amerikaanse beurzen.
Ik verwacht voor 2026 vlakke tot licht dalende beurzen. Zolang de Fed de financiële markten aan het geldinfuus blijft houden is er weinig grote beursellende te verwachten. Kortstondige beursdalingen en correcties zullen er uiteraard wel gewoon zijn.
Het kan natuurlijk altijd dat de markt toch nog uit hun handen glipt. De Fed was er echter deze keer zo vroeg bij dat ik niet verwacht dat ze dit laten gebeuren.
Voor een goed rendement zul je het dit jaar niet bij de indices zelf moeten zoeken. Individuele aandelen zullen het of veel beter of veel slechter dan de index gaan doen. De juiste krenten uit de pap vissen zal voor dit jaar nodig zijn (en dat zijn voor mij de aandelen van goud/zilvermijnen en goud/zilverzoekers).
Het is nog wel even afwachten wat de nieuwe Fed voorzitter gaat doen. Als die fors meer geld in de markt gaat pompen kunnen beurzen verder omhoog. Maar dat verwacht ik niet. Want een veel te lage rente of een te hard draaiende geldpers zou de dollar te veel verzwakken.
Verwachting goud en zilver in 2026
Ik wil beginnen met het huidige enorme verschil tussen goud en zilver. Voor duizenden jaren kon je zilver zien als de goedkopere variant van goud. Zilver noemde men ook wel het “poor man’s gold”. Dat gaat nu niet meer op.
Alles wat de afgelopen duizenden jaren geldig was voor goud is dat nog steeds. Voor goud is niks veranderd. Goud is nog steeds het edelmetaal om waarde in te bewaren en in te vluchten als er risico’s zijn. Zilver was dat ook en is het deels ook nog steeds.
Het enorme verschil tussen goud en zilver zit nu bij de beschikbaarheid. Goud is er nog ruim voldoende en kun je in iedere baar afmeting of munt meteen aankopen. Zilver is zo schaars dat dit niet meer kan.
Volgens mij is het in al die duizenden jaren nog nooit voorgekomen dat je wereldwijd nog nauwelijks fysiek zilver kon kopen. In 2020 tijdens corona was dat wel even zo maar dat was geen echte schaarste maar een transportprobleem.
Samengevat; met goud is het nog steeds hetzelfde liedje en zilver zit in een nog nooit eerder voorgekomen unieke schaarste situatie.
Verwachting goud in 2026
De goudprijs is vooral gestegen door de enorme aankopen van centrale banken. Dat is overigens niks nieuws. De afgelopen honderd jaar waren er altijd langdurige periodes dat centrale banken goud kochten of juist verkochten.
We zitten nu in een periode dat centrale banken juist grote goudaankopen doen. Het is dus belangrijk om goed in te schatten of die centrale banken goud blijven kopen.
Die goudaankopen begonnen toen Rusland na de inval in Oekraïne beperkingen kreeg om nog gebruik te maken van het internationaal betaalsysteem.
Onder president Trump zijn de verhoudingen met andere landen er niet beter op geworden. Er zitten veel spanningen tussen landen en er is minder vertrouwen in elkaars valuta. Reden voor centrale banken om goud te kopen.
Ik zie nog niet snel het vertrouwen in elkaar weer terugkeren. Zolang die spanningen tussen landen blijven zullen centrale banken goud blijven kopen.
Goud is ook nog een veilige haven bij economische trammelant en militair wapengekletter. Al jaren geleden gaf ik voor de goudprijs een einddoel van 5.400 dollar. Dat blijf ik handhaven. De kans is heel groot dat we dat dit jaar gaan bereiken.
Dat zal een combinatie worden van centrale banken aankopen en steeds meer beleggers die goud gaan kopen.
Komen er grote economische drama’s zoals een hyperinflatie of het uit de hand lopen van staatsschulden. Of een groot militair conflict dan zal mijn gouddoel van 5.400 dollar te laag blijken.
Ik heb echter nu nog geen zicht op dergelijke grote drama’s vandaar dan ik mijn einddoel voor goud van 5.400 dollar nog niet ga bijstellen.
Verwachting zilver in 2026
Waarom is zilver eigenlijk zo goedkoop? Je kunt bijna geen fysiek zilver meer kopen en de mijnen produceren maar 7 keer meer zilver dan goud.
De huidige zilverprijs is nog steeds gebaseerd op het verleden. Toen was er altijd een overvloed aan zilver en was juist goud schaars. Die rollen zijn nu omgedraaid.
Dat komt omdat bijna al het goud er nog is. Het ligt in een kluis of hangt om iemands nek. Zilver is foetsie. De industrie heeft het in producten gestopt en het is weg.
Puur kijkend naar de zilver schaarste zou zilver duurder moeten zijn dan goud. Dat gaat overigens vanwege economische redenen zoals ik hieronder uitleg niet gebeuren.
Desondanks denk ik dat nog steeds bijna iedereen op een verkeerde manier naar zilver en de zilverprijs kijkt. Ze blijven in het verleden hangen. Ze passen zich niet aan de nieuwe situatie aan.
Heeft deels met op het verleden gebaseerde vooroordelen te maken. Het grootste probleem zit echter bij het niet begrijpen van de huidige vraag en het aanbod.
De grootste vraag naar zilver komt vanuit de industrie en dus niet vanuit beleggers of speculanten. Een belegger kijkt naar grafieken en laat zijn beslissingen afhangen van hoop of angst.
De industrie koopt zilver omdat anders hun productie stilvalt. Dan weegt het moeten hebben veel zwaarder dan de prijs.
Waar eigenlijk bijna iedereen volledig de mist mee ingaat is het aanbod. Daarvoor moet je de situatie bij zilvermijnen en zilverzoekers kennen. Die bedrijven zijn vergeleken met goudmijnbedrijven behoorlijk zeldzaam.
Tot in 2024 lag 10 jaar lang de zilverprijs altijd lager dan hun kostprijs. Waardoor het nauwelijks zin had een zilvermijn op te starten of naar zilver te zoeken. Velen gingen dan ook failliet.
De zilvermijnbedrijven die nog over zijn (het meeste zilver komt uit goud-, zink-, lood- en kopermijnen) kunnen onmogelijk voldoende zilver produceren om het gat tussen vraag en aanbod te dichten.
Dat gat bedroeg de afgelopen 5 jaar 200 miljoen ounce zilver per jaar. Je hebt al een hele behoorlijk zilvermijn als die 5 miljoen ounce zilver (puur dus niet equivalent want dan heb je ook goud, lood, zink en koper) per jaar kan produceren.
Daar heb je er dan per direct 40 van nodig. De meeste zilvermijnen doen echter maar 2 tot 3 miljoen ounce puur zilver op jaarbasis. Daar heb je er dan 80 van nodig.
Echter zoveel zilvervondsten waar men per direct (bouwen kost als men meteen de vergunningen krijgt altijd nog minstens 2 jaar) 40 tot 80 zilvermijnen zou kunnen beginnen zijn er niet.
Het zilver om het gat tussen vraag en aanbod te dichten moet veelal nog gevonden worden. Een voor de komende 5 jaar en waarschijnlijk zelfs 10 jaar onoplosbaar probleem.
Nu we bijna door de voorraden zilver heen zijn begint de zilver schaarste steeds beter zichtbaar te worden. We zullen eraan moeten wennen om op een andere manier naar zilver en de zilverprijs te kijken. Dat gewenningsproces zal tijd kosten.
Zolang de zilver schaarste blijft bestaan zal de zilverprijs verder stijgen. Omdat er voor de aanbodkant van zilver geen oplossingen zijn zal het van de vraagkant moeten komen. Vraaguitval omdat de zilverprijs te hoog is geworden.
Nu zit er in veel producten maar relatief weinig zilver. Dan maakt hoe hoog de zilverprijs is weinig uit. Echter die producten waar de zilverprijs een belangrijk deel van de eindprijs uitmaakt gaan bij een hele hoge zilverprijs minder verkocht worden.
Ik verwacht dat de vraaguitval heel langzaam bij een zilverprijs van boven de 100 dollar een beetje op gang gaat komen. Maar om die vraagkant zo te vertragen (moet met 20%) dat aanbod en vraag naar zilver weer beter in balans komen zal een zilverprijs van boven de 200 dollar nodig zijn.
De grootste vraaguitval door hogere zilverprijzen zal van de zonnepanelenproductie gaan komen verwacht ik. Want daar maakt zilver inmiddels tussen de 15% tot 20% van de kostprijs uit.
Het is tevens afhankelijk van de zonnepanelenconcurrentie o.a. de olieprijs. Bij de huidige lage olieprijs zal die vraagvertraging bij de zonnepanelenbranche eerder komen dan bij een olieprijs van 150 dollar.
Ik heb voor zilver altijd een prijsdoel van 100 dollar gehad. Dat leek destijds belachelijk hoog. Het is echter veel te laag. Ik verwacht dat die 100 dollar voor zilver al begin dit jaar bereikt gaat worden.
Ik wil even afwachten hoe snel dat gaat en hoe de ontwikkelingen (o.a. exportrestrictie gevolgen China) dan zijn. Maar bij de 100 dollar aangekomen zal ik een nieuw aanzienlijk hoger zilverprijsdoel gaan noemen.
Samengevat: Vergeet alle oude argumenten voor zilver. Een toenemende schaarste en nog minstens 5 jaar lang niet voldoende productie (mijnen en recycling). De aanbodkant is nauwelijks flexibel.
Waardoor de zilverprijs zo hoog moet worden dat het de vraag gaat afremmen. Dat gaat bij een zilverprijs van boven de 100 dollar beginnen.
Maar pas bij een zilverprijs van ergens boven de 200 dollar zal de vraagkant voldoende afgeremd worden om vraag en aanbod van zilver weer in balans te brengen.
De zilverprijs zal gewoon de basislessen uit de economieboeken gaan volgen; “Te weinig aanbod zal de prijs doen stijgen tot het moment dat de prijs zo hoog is dat er vraaguitval komt en vraag en aanbod weer beter in balans komen” .
Zie in die 200 dollar overigens geen nieuw einddoel. Het is niet meer dan de verwachting dat die zilverprijs nodig is om vraag en aanbod van zilver weer in balans te krijgen.
De zilverprijs zal zoals altijd eerst overdrijven en pas daarna terugvallen naar een zilverprijs die meer zijwaarts gaat bewegen. Maar voor dit jaar eerst die 100 dollar bereiken en daarna zal ik met een nieuw prijsdoel voor zilver komen.
Verwachting aandelen van mijnen en zoekers in 2026
Deze goud/zilveraandelen hadden al veel hoger moeten staan. Deze aandelen stegen gemiddeld in 2025 al heel erg fors. Ze zijn echter achtergebleven bij de stijgingen van goud en zilver. Dat heeft meerdere oorzaken.
Ten eerste zijn westerse beleggers waar deze aandelen het van moeten hebben pas veel later dan normaal gaan instappen. Ze zagen ten onrechte meer kansen (terecht voor 2024 maar niet voor 2025) bij de techaandelen.
Ten tweede denk ik dat veel beleggers die hoge goud- en zilverprijzen ten onrechte als iets tijdelijks hebben gezien.
Ten derde onderschat men de winstmarges. Goudmijnbedrijven hebben vaak een break-even van tussen de 1.500 en 2.000 dollar per ounce goud. Zilvermijnbedrijven zitten tussen de 25 en 30 dollar per ounce zilver.
Dat geeft huidige winstmarges van tussen de 100% en 200%. Aanzienlijk hoger dan bij die populaire techaandelen. De kans op overnames is in de mijn- en zoekersbranche heel erg hoog.
In februari kunnen we de eerste kwartaal/jaarcijfers verwachten. Die zullen zo goed zijn dat ook steeds meer grote professionele beleggers interesse gaan krijgen.
Ten vierde en daar gaan velen de mist in. Beleggers beoordelen bedrijven terecht op hun winsten. Maar het bezit moet je ook meenemen.
Tegenwoordig hebben bedrijven vaak huurpanden, lease auto’s enz. Minder bezit dan vroeger want alles is gehuurd of geleased. Wat ze vaak wel hebben zijn patenten en kennis. Voor normale bedrijven is het bezit vaak wat lastig vast te stellen en niet altijd zo relevant.
Bij mijnbedrijven ligt dat anders. Ze hebben uiteraard de mijnen en hun verwerkingsfabrieken. Maar ze hebben ook nog het goud en zilver in de grond. En dat heeft inmiddels een gigantische waarde gekregen.
Een goudmijnbedrijf met een kostprijs van 1.800 dollar per ounce goud en nog 10 miljoen ounce goud in de grond. Bij de huidige goudprijs van 4.300 dollar min de kosten om het te mijnen 1.800 dollar geeft dat een winst/waarde van 2.500 dollar per ounce.
Dat maal 10 miljoen geeft een waarde van 25 miljard dollar. Dus niet alleen megawinsten en megamarges. Ook nog eens een gigantische waarde in de grond.
Desondanks zal een goudmijnbedrijf met nog 10 miljoen ounce goud in de grond op dit moment een beurswaarde van enkele miljarden dollars hebben. Spotgoedkoop dus.
Voor goudzoekers gaat hetzelfde op. Een goudzoeker die ik recent in mijn portefeuille opnam heeft al meer dan 4 miljoen ounce goud gevonden.
Ik schat de kostprijs (niet op mijnbasis maar op totale bedrijfskosten) in op 2.000 dollar per ounce. Met een goudprijs van 4.300 dollar maakt men dan 2.300 dollar winst op iedere ounce goud.
Dat maal 4 miljoen geeft een waarde van 9,2 miljard dollar. Dat is de waarde van wat er in de grond zit met aftrek van de kosten om het uit de grond te halen.
De beurswaarde van dit goudzoekertje is nog geen 100 miljoen euro. Dus nog geen 100 miljoen euro betalen en een waarde van 9,2 miljard dollar krijgen.
Ik wil maar aangeven wat de gevolgen zijn van die hoge goud- en zilverprijzen voor de waarde van mijnen en zoekers. Kijkend naar het bezit dat mijnen en zoekers nu hebben zijn ze allemaal voor een appel en een ei te koop.
Ik verwacht voor dit jaar bij de goud/zilveraandelen in mijn portefeuilles veel overnames.
Ik verwacht ook forse stijgingen van de aandelenkoersen. Die hebben namelijk nog veel achterstand in te halen. Ik verwacht dan ook dat de aandelen van mijnen en zoekers dit jaar nog veel harder gaan stijgen dan ze in 2025 al deden.
De weekverwachting voor de beurzen
Er kan een korte reactie op de situatie in Venezuela komen. Bij het schrijven van deze weekverwachting heb ik nog geen volledig beeld.
Het lijkt er echter op dat het slechts het afzetten van Maduro is. Zonder verdere escalatie is er dan voor de beurzen niet veel van te vrezen.
We krijgen deze week weer de Amerikaanse banencijfers. Woensdag een voorproefje met de cijfers van slarisstrookjesverwerker ADP. Op vrijdagmiddag het officiële banencijfer. Het gaat het eerste banencijfer worden zonder die shutdown verstoringen. Beleggers zullen er dus veel waarde aan hechten.
De weekverwachting voor de AEX
Afgelopen vrijdag was de AEX op zijn eentje een techfeestje aan het vieren. De Nasdaq deed daar niet aan mee. Dat kan erop duiden dat Amerikaanse beleggers bezig zijn om winst te nemen op hun techaandelen.
In de VS werkt de belasting op aandelenwinsten anders dan in Nederland. In het jaar dat je een aandeel met winst verkoopt moet je in de VS belasting over de winst betalen.
Amerikanen die op 31 december aandelen met winst verkochten worden er dus in belastingjaar 2025 op afgerekend.
Op 2 januari verkopen en je hoeft er pas een jaar later belasting over te betalen. De grote vraag is dan ook of er nog meer Amerikanen deze week winst gaan nemen op hun techaandelen.
De verwachtingen voor de 3 websites:
Verwachting zilvermijnwebsite
Met mijn 12 zilvermijn- en zilverzoekersaandelen zit ik in positie om maximaal te kunnen profiteren van een stijgende zilverprijs. Ik verwacht de komende weken geen wisselingen van aandelen.
Verwachting goudmijnwebsite
Ik zit nu goed in positie om van een stijgende goudprijs te kunnen profiteren. Ik verwacht de komende weken geen wisselingen van aandelen.
Verwachting ETF website
Voor alle ETF groepen blijf ik wachten op de beursbodem. Zolang die bodem er niet is koop ik geen ETF's. Er zijn dan ook geen ETF aankopen te verwachten.
Mijn ETF en indextrackers transacties volgen: Prijzen en voordeelpakketten: Klik hier
Prijslijst goudmijnaandelen: Klik hier
Prijslijst zilvermijnaandelen: Klik hier
Bovenstaande is met zorg samengesteld. Informatie komt van betrouwbaar geachte bronnen of is al publiekelijk bekend geworden. Desondanks zijn fouten nooit uit te sluiten. Beursman BV is niet verantwoordelijk voor eventuele fouten. Verwachtingen zijn gebaseerd op basis van bepaalde aannames. Het is echter niet zo dat alle gedane verwachtingen ook daadwerkelijk gaan uitkomen. Beursman BV is niet verantwoordelijk voor het niet uitkomen van verwachtingen. Bovenstaande mag op geen enkele manier gezien worden als een aanbeveling om een financieel product of financieel instrument in de breedste zin te kopen of te verkopen. Bovenstaande mag niet gezien worden als een beleggingsadvies. De Algemene Voorwaarden van Beursman BV zoals vermeld op deze website zijn van toepassing.